Find Unit Rate in Math - Grade 7 Math Questions With Detailed Solutions

How to find unit rate in math? Grade 7 math questions are presented along with detailed solutions. Detailed Solutions and explanations are included.

What is a unit rate in maths and where are they needed?
Example 1: A car travels 110 kilometer in two hours. How many kilometers does the car travel in one hour?
Solution
The unit rate is
110 kilometer / 2 hours = 55 kilometer/hour or km/hour
The exercises below with solutions and explanations are all about solving rate problems.


Find the unit unit rate in each of the following situations.

  1. I traveled 300 kilometers in 5 hours. Find the unit rate in kilometers / hour
  2. An international phone call costs $10 for 4 minutes. Find the unit rate in dollars / minute.
  3. Joelle reads 18 pages in 9 minutes. Find the unit rate in pages / minute
  4. A car consumes 12 gallons of fuel for a distance of 240 miles. Find the unit rate in miles / gallon.
  5. A pump moves 45 liters of water every 5 minutes. What is the unit rate of the pump in liters / minute?
  6. Joe bought 4 kilograms of apples at the cost of $16. Find the unit rate (or price) in dollars / kilogram
  7. Which moves faster, an object A that moves 15 centimeters every 5 seconds or an object B that moves 24 centimeters every 8 seconds?
  8. Car A consumes 12 gallons of fuel for a distance of 240 miles. Another car B consumes 25 gallons for a distance of 550 miles. Which of the two cars consumes less fuel?
  9. Convert the unit rate 60 kilometers/hour into kilometers / minute.
  10. Convert the unit rate 72 kilometers/hour into meters / second.
  11. Solutions and explanations

More Middle School Maths (Grades 6, 7, 8, 9) - Free Questions and Problems With Answers
More High School Maths (Grades 10, 11 and 12) - Free Questions and Problems With Answers
More Primary Maths (Grades 4 and 5) with Free Questions and Problems With Answers
Home Page


Popular Pages


More Info