Find Unit Rate in Math - Grade 7 Math Questions With Detailed Solutions

How to find unit rate in math? Grade 7 math questions are presented along with detailed solutions. Detailed Solutions and explanations are included.

What is a unit rate in math and where are they needed?

Example 1:A car travels 110 kilometer in two hours. How many kilometers does the car travel in one hour?

Solution

The unit rate is

110 kilometer / 2 hours = 55 kilometer/hour or km/hour

The exercises below with solutions and explanations are all about solving rate problems.

Find the unit unit rate in each of the following situations.

  1. I traveled 300 kilometers in 5 hours. Find the unit rate in kilometers / hour

  2. An international phone call costs $10 for 4 minutes. Find the unit rate in dollars / minute.

  3. Joelle reads 18 pages in 9 minutes. Find the unit rate in pages / minute

  4. A car consumes 12 gallons of fuel for a distance of 240 miles. Find the unit rate in miles / gallon.

  5. A pump moves 45 liters of water every 5 minutes. What is the unit rate of the pump in liters / minute?

  6. Joe bought 4 kilograms of apples at the cost of $16. Find the unit rate (or price) in dollars / kilogram

  7. Which moves faster, an object A that moves 15 centimeters every 5 seconds or an object B that moves 24 centimeters every 8 seconds?

  8. Car A consumes 12 gallons of fuel for a distance of 240 miles. Another car B consumes 25 gallons for a distance of 550 miles. Which of the two cars consumes less fuel?

  9. Convert the unit rate 60 kilometers/hour into kilometers / minute.

  10. Convert the unit rate 72 kilometers/hour into meters / second.

  11. Solutions and explanations

More Middle School Math (Grades 6, 7, 8, 9) - Free Questions and Problems With Answers

More High School Math (Grades 10, 11 and 12) - Free Questions and Problems With Answers

More Primary Math (Grades 4 and 5) with Free Questions and Problems With Answers

Author - e-mail

Home Page


Updated: 20 January 2017 (A Dendane)